Cukrzyca a zdrowie stóp – co warto wiedzieć?
Niewątpliwie cukrzyca ma wpływ zarówno na wygląd, jak i na ogólnie pojmowane zdrowie stóp. Jest to choroba, której nieodpowiednie leczenie może prowadzić do poważnych konsekwencji, na przykład w postaci tzw. stopy cukrzycowej. Wysokie stężenie cukru we krwi jest niekorzystne dla organizmu człowieka. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do amputacji kończyny pacjenta. Dlatego tak ważna jest szybka diagnoza i odbywanie regularnych kontroli u specjalisty. Niepokojące powinny być w szczególności takie objawy jak:
- skurcze mięśni w kończynie,
- nieprawidłowe gojenie się ran,
- bóle stopy, które nasilają się nocą,
- drętwienie i mrowienie stopy,
- deformacje w obrębie palców stopy (tzw. palce młoteczkowate),
- brak prawidłowego odczuwania temperatury na stopach,
- brak czucia przy urazach mechanicznych,
- problem z równowagą,
- owrzodzenia.
Przy czym są to tylko wybrane symptomy, które powinny zaniepokoić cukrzyka. Właśnie dlatego niezwykle istotna jest prawidłowa pielęgnacja stóp. Aby poprawić ich kondycję, można umówić się na konsultację podologiczą, np. w Gorzowie Wielkopolskim. Specjaliści zajmujący się profilaktyką stopy cukrzycowej pomogą dopasować odpowiedni kierunek leczenia, aby uniknąć najgorszych powikłań cukrzycowych.
Jak pielęgnować stopy, mając stwierdzoną cukrzycę?
Odpowiednia pielęgnacja stóp u cukrzyka zmniejsza ryzyko wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej. Zaleca się między innymi codzienne mycie stóp w letniej wodzie przez około 2–3 minuty. Ich moczenie nie powinno jednak trwać zbyt długo. Cukrzyk powinien również codziennie smarować stopy maściami witaminowymi. Wskazane jest także korzystanie przez niego z obuwia z szeroką płaską podeszwą i o prawidłowym rozmiarze, a także z właściwych skarpetek – bawełnianych i bezuciskowych.