CZYM ZAJMUJE SIĘ PODOLOG?
Podologia jest działem nauki, który zajmuje się zarówno kosmetologią, jak i leczeniem stóp. Sprawdź, na czym dokładnie polega praca podologa oraz z jakimi problemami warto się do niego wybrać.
PODOLOGIA - TO NIE TYLKO DIAGNOSTYKA STÓP
Głównym zadaniem każdego podologa jest przede wszystkim badanie wszystkich tkanek i narządów kończyn dolnych. Jest to zawód polegający na diagnostyce oraz leczeniu zmian skórnych i płytek paznokciowych na stopach. Zabiegi podologiczne obejmują elementy kosmetologii, dermatologii, ortopedii, a nawet chirurgii i diabetologii.
Zawód podologa wymaga wiedzy z wielu dziedzin medycznych. Osoba o tej specjalizacji musi znać techniki zaopatrzenia ortopedycznego oraz umieć opatrywać rany kończyn dolnych. Mimo szerokiego zakresu w Polsce nie jest uznawana za specjalizację lekarską. Można powiedzieć, że podologia to nauka znajdująca się na pograniczu kosmetologii i medycyny.
ZABIEGI WYKONYWANE PRZEZ PODOLOGA
Z usług podologa najczęściej korzystają diabetycy oraz osoby starsze. Konsultacje podologiczne zalecane są zwłaszcza sportowcom. Podologia pozwala na skuteczną walkę z infekcjami grzybiczymi i bakteryjnymi. Zajmuje się również wadami i zniekształceniami stóp. Takie usługi polecane są również osobom mającym ograniczenia ruchowe lub cierpiącym na reumatoidalne zapalenie stawów. Gabinety podologiczne są wyposażone w specjalistyczny sprzęt, który zwykle jest niedostępny w salonach kosmetycznych. Wśród zabiegów podologicznych znajdują się:
- czyszczenie i szlifowanie paznokci zmienionych chorobowo,
- dezynfekcja obuwia oraz innych artykułów,
- masaż stóp,
- rekonstrukcja płytki paznokciowej,
- specjalistyczny pedicure,
- terapia pękających pięt,
- usuwanie brodawek wirusowych,
- usuwanie zrogowaciałego naskórka.