Jak dbać o stopy dziecka?
Budowa stopy jest niezwykle złożona, podobnie jak i mechanizm jej działania. Jeśli chcemy przejść przez życie w miarę raźnym krokiem, warto dbać o stopy od maleńkości. Ważne jest zatem, aby rodzice nawet małych dzieci poznali zasady pielęgnacji oraz postępowania, by stopy ich pociech rozwijały się prawidłowo.
Małe stopy – ważna sprawa
Dziecięce stópki są przeurocze. U bobasa czy kilkulatka pulchniutkie dzięki poduszeczce z tłuszczu, a u starszych dzieci tak miłe, gdyż jeszcze bez nagniotków i zrogowaceń widocznych na stopach dorosłych. Jednak dziecięce stopy różnią się od naszych nie tylko wyglądem, ale i konstrukcją.
Przede wszystkim małe stopy są delikatne i o wiele mniej sprężyste. Dopiero w 5-6 roku zaczyna kształtować się łukowate wysklepienia. U starszych dzieci w kościach zachodzi proces mineralizacji, a więc i stopy stają się coraz mocniejsze.
Przez cały okres dzieciństwa powinniśmy bacznie się przyglądać stopom naszej pociechy. Kiedy zacznie chodzić, obserwujmy, jak stawia stopy. Na pewno niepokojące będzie chodzenie na palcach, koślawienie – także w starszym wieku Obserwujmy, jak dziecko biega oraz to, czy kolana nie zapadają się do środka. Oprócz tego stosujmy się do następujących zasad:
- Uważne obcinanie paznokci – pierwsze skracanie paznokci wykonujemy już u kilkutygodniowych noworodków. Ważne jest narzędzie i technika. Najlepiej sprawdzą się obcinaczki, ponieważ są ostre i ułatwiają kontrolę całej operacji. A jest to istotne, ponieważ należy unikać zbyt głębokiego przycinania. Powinniśmy zawsze zostawić mały fragment wolnej płytki.
- Przewiewne skarpetki – ich materiał ma pozwalać na odparowanie wilgoci. Zawsze wybierajmy takie, które nie opinają stopy, a dziecko może w nich swobodnie ruszać palcami.
- Dopasowane buty – nie mogą więc uciskać stopy ani się z niej zsuwać. Buty powinny być dłuższe od stopy o co najmniej 6-8 mm. Maluchy nie potrzebują bucików z profilowaną wkładką, chyba że będzie ona zalecona przez lekarza. Należy zwrócić uwagę na podeszwę. Najlepsza jest taka, która zapewnia dobrą amortyzację i jest elastyczna, zwłaszcza w przedniej części. Sprawdźmy też, z jakiego materiału są wykonane buty. Warto zainteresować się nowymi „oddychającymi” tworzywami, które uchronią stopy dziecka przed przepoceniem prowadzącym na przykład do rozwoju grzybicy. Uważajmy na modne i często ciężkie buty. Podobają się one szczególnie nastolatkom, a ich stopy wciąż są w fazie rozwoju, który nieodpowiednie obuwie może zakłócić. Ciężkie buty wymuszają nienaturalną pracę stopy.
- Lepiej boso – kiedy tylko możemy, pozwalajmy dziecku na chodzenie boso. Jeśli w domu jest drewniana podłoga albo z paneli lub mamy rozłożone dywany, to można zrezygnować z kapci na rzecz antypoślizgowych skarpetek. Natomiast latem pozwalajmy dzieciom biegać boso tam, gdzie teren jest bezpieczny, czyli po trawie albo piasku.
- Porcja ćwiczeń – turlanie stopą piłeczki, podnoszenie palcami stopy woreczków z ryżem czy nawet kartki papieru to dobra gimnastyka dla stóp, którą zapewne sami pamiętamy z przedszkola. Nie zaszkodzi też stopy pomasować, pouciskać – oczywiście z wyczuciem, także niechodzącym jeszcze maluszkom.
- Codzienna higiena – po umyciu trzeba dobrze wysuszyć stopy, uwaga na przestrzenie między palcam
Jakie schorzenia dotykają dziecięce stopy?
Stopy dziecięce oprócz urazów mechanicznych mogą też cierpieć z powodu innych dolegliwości. Wiele z nich powinno nakłonić nas do wizyty w gabinecie podologicznym, gdzie mogą zostać rozpoznane schorzenia stóp takie, jak:
- Kurzajki – brodawki wywołane przez wirusa są utrapieniem dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Jeśli pojawią się na podeszwie stóp, to sprawiają ból. Skutecznie usuniemy je dzięki interwencji podologa dobierającego najlepszą metodę.
- Grzybica paznokci – sprzyjają jej nieprzewiewane buty oraz miejsca często uczęszczane przez innych, np. baseny, sale sportowe, pokoje hotelowe itp. To poważna choroba doprowadzająca do uszkodzenia paznokci. Dlatego po zauważeniu na płytce paznokci plamek lub przebarwień natychmiast trzeba szukać pomocy.
- Wrastający paznokieć – bywa efektem zbyt krótkiego przycinania paznokci lub noszenia za ciasnego obuwia. W gabinecie podologicznym zmiana zostanie opatrzona i poddana korekcie za pomocą klamry.
- Odciski i nagniotki – mogą pojawić się u starszych dzieci i nastolatków, które uprawiają określony rodzaj sportu. Wówczas ich stopy wymagają dość systematycznej i rozbudowanej pielęgnacji.
Gabinet podologiczny dobrze jest odwiedzić także wtedy, gdy maluch już zaczął chodzić. Podolog obejrzy dokładnie stopy dziecka, podpowie, jak je pielęgnować, być może zauważy nieprawidłowości, z którymi należy się udać do fizjoterapeuty.
Pamiętajmy, że w gabinecie podologicznym możemy poprosić o dezynfekcję obuwia chroniącą stopy dziecka przed zakażeniami bakteryjnymi, wirusowymi czy grzybiczymi.