Jak powstają kurzajki?
Kurzajki to jedna z najczęściej występujących patologicznych zmian skórnych. Schorzenie wywołuje zgrubienia charakteryzujące się zrogowaciałą powierzchnią. Najczęściej uwidaczniają się one na dłoniach, ale zdarza się, że kurzajki pojawiają się także na stopach oraz innych częściach ciała. Jaki czynnik odpowiedzialny jest za ich występowanie? Jak sobie z nimi radzić? Na te pytania odpowiemy w treści dzisiejszego artykułu. Zachęcamy do uważnej i wnikliwej lektury.
Czym jest kurzajka i jak powstaje?
Kurzajki nazywane są również brodawkami skórnymi. Ich cechą charakterystyczną jest twarda, grudkowata powierzchnia. Zazwyczaj mają one kolor skóry, ale spotkać się można także z takimi, które posiadają brązowe zabarwienie.
Za występowanie kurzajek odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego (tzw. HPV). Warto wiedzieć, że przenosi się on na dwa sposoby:
- poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną;
- poprzez kontakt z powierzchnią, z której korzystała osoba zakażona.
Wystarczy nawet przelotny kontakt skóry z wirusem, aby doszło do zakażenia. Zarazić można się wszędzie, zwłaszcza w miejscach użyteczności publicznej, jak np. w hotelach, siłowniach czy na basenach. Mając to na uwadze, warto pamiętać o podstawowych zasadach higieny oraz noszeniu własnych klapek czy ręcznika.
Jak radzić sobie z problemem kurzajek?
Zdecydowana większość kurzajek zanika samoistnie po dłuższym czasie bez konieczności wprowadzania leczenia. Niestety może to trwać nawet do dwóch lat, dlatego jeżeli zależy nam na szybszym pozbyciu się niechcianego problemu, warto zdecydować się na leczenie. Istnieje wiele sposobów usuwania kurzajek. Wybierać można m.in. w:
- peelingach – w aptekach dostępne są środki z zawartością kwasu salicylowego, które przy każdym użyciu usuwają coraz to nowe warstwy kurzajek;
- kwasach – najczęściej wykorzystywany jest kwas trichlorooctowy. Stosuje się go pod okiem lekarza, który ścina górną warstwę brodawki, a następnie, przy użyciu drewnianego patyczka, nakłada kwas na jej powierzchnię;
- zamrażaniu – jedna z najpopularniejszych metod usuwania kurzajek. Na powierzchnię zmiany nakłada się ciekły azot. Aby zabiegł przyniósł oczekiwany efekt, należy go kilkukrotnie powtórzyć;
- laseroterapii – laser spala znajdujące się w kurzajce naczynia krwionośne, dzięki czemu brodawka obumiera i odpada.