Na czym polega leczenie wrastających paznokci?
Wrastające paznokcie u stóp to problem, z którym boryka się wiele osób. Paznokieć, który wrasta w skórę znajdującą się wokół niego, zazwyczaj powoduje stan zapalny, ropienie i ból. Przyczyn wrastania paznokci jest wiele. Czasami jest to spowodowane noszeniem źle dopasowanego obuwia, nieprawidłowym obcinaniem paznokci, bądź urazem mechanicznym, lecz wrastanie może być też powikłaniem po grzybicy, czy dziedzictwem genetycznym. Na problem ten narażone są osoby otyłe i kobiety w ciąży, które mają zachwianą biomechanikę stóp, ale też sportowcy obciążający paznokcie stóp: piłkarze, kickbokserzy, a nawet baletnice.
Wizyta u podologa
Leczenie wrastających paznokci najlepiej zlecić doświadczonemu podologowi. Wystarczy zapisać się do niego na pedicure medyczny, podczas którego oceni on stan stóp i określi dalsze, indywidualne dla danego pacjenta postępowanie. Najczęściej podolog na wizycie zakłada tamponadę, czyli umieszcza miękki materiał opatrunkowy w wale paznokciowym, oddzielając go od paznokcia. Dzięki temu paznokieć ma szansę rosnąć powyżej krawędzi skóry. Materiał opatrunkowy zazwyczaj nasączony jest płynem odkażającym lub specjalną maścią, co sprawia, że szybciej znika stan zapalany i zmniejszają się dolegliwości bólowe. Podolog może też założyć na paznokieć rurkę ochronną, która pełni podobną funkcję, jak tamponada, lub założyć klamrę, która poza przyniesieniem natychmiastowej ulgi, przywraca właściwy kształt i kierunek wzrostu paznokcia.
Pielęgnacja domowa
Po wizycie u podologa, o wrastający paznokieć należy zadbać również w domu. Oczywiście stopy po zabiegu nie należy zbytnio obciążać (unikać sportu i dużego wysiłku fizycznego), jednak nie oznacza to całkowitego unieruchomienia. Podolog informuje pacjenta, jak i czym powinien on dezynfekować palec przez czas gojenia. Pacjent musi też obcinać paznokcie u stóp zgodnie z zaleceniami podologa.