NA CZYM POLEGA USUWANIE KURZAJEK?
Kurzajki to zmiany skórne spowodowane wirusem ludzkim HPV. Chociaż nieleczona kurzajka sama może zniknąć po kilku tygodniach, miesiącach, czy latach, zalecane jest jej jak najszybsze usunięcie. Wirus bowiem może łatwo zaatakować inne miejsca na ciele, bardzo łatwo również przekazać go innym osobom. Jakie są popularne metody usuwania kurzajek?
Krioterapia i elektrokoagulacja
Krioterapia polega na zniszczeniu kurzajki przy pomocy ujemnej temperatury ciekłego azotu. Po usuwaniu kurzajek tą metodą mogą powstać pęcherze, które mogą być bolesne. Elektrokoagulacja polega z kolei na wypaleniu kurzajki łukiem elektrycznym. Po usunięciu kurzajki elektrokoagulatorem na ciele pozostaje mały strupek, który nie pozostawia po sobie blizny.
Skalpel i laser
Usuwanie kurzajek przeprowadza się też przy pomocy skalpela lub odpowiednich frezów. Rana po zabiegu wymaga jednak pielęgnacji. Najnowocześniejszą metodą usuwania kurzajek jest obecnie zabieg z użyciem lasera. Lekarz precyzyjnie nakierowuje światło lasera tak, by nie uszkodzić zdrowej tkanki. Pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe, a sam zabieg trwa kilka minut. Zazwyczaj do usunięcia zmian wystarczy jeden zabieg, w niektórych przypadkach należy go powtarzać. Po usunięciu kurzajki zmiany chorobowe wracają niezwykle rzadko.