Rodzaje chorób stóp
Wielokrotnie zaobserwowane na stopach zmiany traktujemy jako defekt natury kosmetycznej. Tymczasem nasze stopy mogą chorować tak samo, jak inne części ciała. Z jakim schorzeniami stóp borykamy się najczęściej? Zapraszam do lektury wpisu.
Co może dolegać stopom?
Na co dzień nie poświęcamy stopom zbyt wiele uwagi Ograniczamy się do wykonywania podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych i w zasadzie, póki stopy dzielnie pozwalają się nam przemieszczać i bez protestu dźwigają nasze jestestwo, to nawet nie podejrzewamy, że one także mogą chorować.
Wśród częstych przypadłości w obrębie stóp należy wymienić:
# Kurzajki – zmiany pod postacią brodawek o wirusowym podłożu to częsta przypadłość dzieci i osób dorosłych. Możemy się ich nabawić podczas wizyty w fitness klubach, na basenie czy saunie. Umiejscowione na podeszwach stóp mogą sprawiać ból. Warto jest się ich pozbyć jak najszybciej, ponieważ łatwo zakazić nimi inne osoby albo przenieść je samemu na pozostałe obszary ciała. Walczymy z nimi skutecznie za pomocą lasera, krioterapii lub elektrokoagulacji.
# Modzele, odciski i nagniotki – trzy typy nieestetycznych, ale też mogących przysparzać cierpienia narośli. Wywołuje je tarcie i ucisk na kościste części stóp, gdy nosimy niedopasowane obuwie lub jeśli stopa charakteryzuje się jakimiś wadami anatomicznymi. Mają postać woskowatych zgrubień, a w odciski mogą też posiadać czop rogowy nazywany popularnie korzeniem. Najlepszą metodą przeciwdziałania jest usunięcie w gabinecie podologicznym. Dzięki regularnym zabiegom podologicznym, noszeniu dopasowanego obuwia, zastosowaniu wkładek możemy uporać się z tymi dolegliwościami.
# Nadpotliwość stóp – przypadłość wstydliwa, ale też niebezpieczna dla stóp. Nadmierne pocenie się stóp wywołuje nie tylko nieprzyjemny zapach, ale też sprzyja rozwojowi poważnych chorób, np. grzybicy. Ponadto obniża komfort życia i może prowadzić do zaniżenia poczucia własnej wartości oraz wycofania z życia towarzyskiego. Wykorzystywanie zabiegów z jonoforezą pomaga w leczeniu nadpotliowści stóp.
# Pękające pięty – to również nie jest tylko defekt urody, ale poważne i uciążliwe schorzenie. Jego przyczyny leżą w zaburzonych procesach rogowacenia i odnowy naskórka, ale też w noszeniu uciskającego obuwia. Piętom może też zaszkodzić wykonywanie zbyt agresywnych zabiegów złuszczających przy użyciu pumeksu, tarki albo nożyków. Terapia pękających pięt wymaga przeprowadzenia serii zabiegów, które nie tylko wyleczą, ale też zapobiegną nawrotom schorzenia.
# Stopa cukrzycowa – przypadłość towarzysząca cukrzycy, która osłabia elastyczność naczyń krwionośnych. Krew krąży z trudnością, a tkanki nie otrzymują właściwej ilości tlenu i substancji odżywczych. W efekcie obserwujemy skłonność do bolesnych pęknięć będących przyczyną zakażeń i trudno gojących się ran. Systematyczne zabiegi pomagają w utrzymaniu stóp w dobrej kondycji.
Jak chorują paznokcie?
Na zmiany chorobowe narażone są również paznokcie. Ignorowanie ich podejrzanego stanu albo przekonanie, że to taka ich uroda, bywa jednym z największych błędów.
Częstymi schorzeniami paznokci są:
# Grzybica paznokci – zaniepokoić powinny nadmierna kruchość i łamliwość paznokci, ale też pojawiające zgrubienia i plamki. Zmiana barwy płytki paznokcia na szarą czy żółtawą to ostateczny alarm, by poszukać fachowej pomocy podologicznej. W leczeniu wykorzystuje się laser oraz środki farmakologiczne.
# Wrastający paznokieć – efekt nadmiernego przycinania paznokci. W zależności od nasilenia zmiany stosuje się odpowiednie postępowanie związane z wycięciem płytki, założeniem klamry oraz opatrzenie tamponadą w przypadku stanu zapalnego.
# Deformacje paznokci – wywołane różnymi przyczynami. Uraz, noszenie za ciasnych butów, uprawianie niektórych sportów powodują zaburzenia wzrostu płytki. Ratunkiem są zabiegi rekonstrukcji paznokcia.
Rozpatrując różne schorzenia stóp i paznokci, warto pamiętać, że nie jesteśmy wobec nich bezradni. Im wcześniej poddamy się terapii w gabinecie podologicznym, tym szybciej odzyskamy komfort chodzenia i zadowolenie z wyglądu stóp.